14 Nisan 2014 Pazartesi

Hayat Boyu Çalışmamanın Sırrı :)

   Merhabalar... Bu benim yaşama bakışıma dair ilk yazım. İlk yazıma da hayatımı değiştiren yıllar önce duyduğum bir cümle ile başlamak istedim. Bu cümle benim mottom oldu, hayatımı değiştirdi, belki benim yıllar önce çektiğim sancıları şu an yaşayan birileri vardır aranızda.. Evet, size diyorum :)

   "Hayat boyu çalışmak istemiyorsanız sevdiğiniz işi yapın! ".. Bu cümleyi duyduğum zaman üniversite öğrencisiydim, 19-20 yaşlarımdaydım ve çoğumuz gibi ben de hayatımı garantiye alacak (!) bir bölüm (iktisat) okuyordum. Buraya kadar hikayem çok tanıdık geldi belki bir çoğunuza... Hep iyi bir öğrenci oldum, notlarım yüksekti başarılıydım. Okulu, okumayı, öğrenmeyi çok seven çalışkan bir öğrenciydim. Dolayısıyla da üniversite sınavlarında da yüksek denilebilecek bir not aldım ve o zamanki sistemle de İstanbul'da iyi bir üniversite de iktisat okumaya başladım ve işin ilginç yanı bu bölümde de yine başarılıydım. Ancak içime sinmeyen bir şeyler vardı. Derslerdeki başarım kadar sosyal alanlara da hep ilgiliydim. Nerede dans kursu, şiir okuma yarışması, halk oyunları, tiyatro .. kursu var ben oradaydım. Okulda sunuculuk mu yapılacak, yine ben.. Hikaye mi yazılacak tabi ki ben de vardım. İçten içe biliyordum ki masa başı işler bana göre değil. Denemedim mi? Denedim... Her yaz bir yerde çalıştım, staj yaptım. Yok, olmuyordu, içim darlanıyordu, saatler geçmek bilmiyordu.

   İşte tam da o sıralarda bu cümleyi sık sık düşünür oldum. Sevdiğim işi yapmak istiyordum ama onu da hakkını vererek yapmak istiyordum. Ve bir karar aldım. Zaten üniversite son sınıfa gelmiştim bu sırada.. Bu okulu bitirecektim ama daha sonra sevdiğim işin eğitimini alacak ve mesleğim olarak onu seçecektim. Tabi zorlu bir süreçti yine, kimse yapabileceğime inanmadı desem yeridir. Hem ailem hem çevrem tam iş hayatına atılacağımı bekledikleri sırada ben yetenek sınavlarına hazırlanıyordum bir yandan kendi imkanlarımla.. "İnsanlar yıllarca hazırlanıyor kazanamıyor, sen mi kazanacaksın" diyenler oldu, "hazır mezun oluyorsun, iyi bir kariyerin olabilir böyle boş heveslerle zaman kaybetme" diyeler oldu, "yapma demiyoruz, hobi olarak yine yap ( :))" diyenler gerçekten oldu. Çünkü tekrar okumak istediğim bölüm ve seçtiğim meslek maalesef ki ülkemizde eğitim alınmasına gerek olmadığı düşünülen, çoğu zaman da hobi gözüyle bakılan bir meslek.

   Dinlemedim, sadece çok istedim, çok de çalıştım. Ve başardım. 2 ay gibi kısa bir zamanda yetenek sınavlarına hazırlandım ve kazandım:) Artık hayatımın ipleri benim elimdeydi, kontrolü elime almıştım. Evet maddi-manevi çok zor zamanlar geçirdim ama hayatımın en mutlu dönemi de yine bu zor zamanlarda başladı ve halen de devam ediyor. Çünkü mezun oldum ve sevdiğim mesleği yapıyorum şu an.. Türkiye'de ki şanslı (şansını kendi yaratan) azınlıktayım, biliyorum. Nazar etmeyin ne olur, isteyin sizin de olur :)

   Demem o ki hiç bir zaman "geç mi kaldım" diye düşünmeyin. Bazen önümüze ne gelirse onu yaşıyoruz, yaşamak zorunda olduğumuzu düşünebiliyoruz, ya da böyle gelmiş böyle gider diyebiliyoruz ama hayır.. Hepimizin sadece ama sadece yaşayabileceğimiz tek hayatımız var; tesadüflere, o ne der bu ne düşünürlere, n'apalım kısmet böyleymiş benim yazım da böyle yazılmış demelere bırakamayacak kadar kıymetli 1 tek hayat..  Kurban rolü oynamayı seçmek ya da seçmemek, işte bütün mesele bu..

* Yorumlarınız benim için çok ama çok önemli biliyorsunuz değil mi canlar :)


13 yorum:

 1. Seni tebrik ediyorum Sosyo peri...gerçekten zoru başarmışsın...ömür boyu mutsuz olmaktansa birkaç yıl daha sabredilebilir...ben de okuduğum ve hatta üstüne yüksek lisans yaptığım alanda mutlu değilim ve biliyorum bu mutsuzluk ömür boyu sürecek...bir çıkış yolu arıyorum, bulabilecek miyim bilmiyorum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir çıkış yolu mutlaka vardır, belki daha uzundur hatta daha çetrefilli ama daha mutlu ve daha huzurlu.. En azından denemeye değer ;) Daha ayrıntılı konuşmak istersen bana e mail de atabilirsin her zaman..
   sosyoperi@gmail.com

   Sil
 2. çok güzel bir yazı olmuş canım inşallah bir çok insana faydası olur, eşim bana her zaman ''kendini nerde mutlu hissediyorsa orda ol'' der. gerçekten çok doğru bir sözmüş uygulamaya başladıktan sonra anladım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar şanslısın böyle bi eşin, yol arkadaşın olduğu için :) Yorumun için de teleklürler..

   Sil
 3. hayatın gerçeklerine dokunan bir yazı yazı olmuş ellerine sağlık:) veee çok çoookkkk haklısın!! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok mutlu oldum, yazdığım ilk yazıda bu sözleri okumak yüreklendirici oldu benim için :)

   Sil
 4. Tebrik ederim, bende istediğim işi yapmanın derdindeyim fakat maddi manevi zor bir zamandan geçiyorum, umarım bu kararlılığın yapmayı düşünüpte başlamaya cesaret edemeyen herkese örnek olur :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım myle olur ve sen de bir bakarsın ki tüm bu sürecin sonunda hayal ettiğin yerdesin :) Beni gelişmelerden haberdar et olur mu ? Konuşmak istersen de buralardayım hep..
   sosyoperi@gmail.com

   Sil
 5. istediğim işi yapmaya karar verdiğimde ben de çalıştığım işi bıraktım ve çıkış yolları aramaya başladım bakalım buldum da, zor ama bir o kadar da keyifli bir süreçti ve inşallah devamı gelecek ve sana katılıyorum hiçbir zaman geç değil, ayrıca çok da takdir ediyorum süper bir karar vermişsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen de şahane bi karar vermişsin :) Başlarda yaşanan bu süreç zamanla anı oluyor tebessümle hatırlanan.. Devamının geleceğine de eminim :)

   Sil
 6. Çok samimi içten bir yazı olmuş ;)
  Motton mottomdur, bilesin <3
  Sevgiler,
  Gülsüm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim , nasıl mutlu oldum :)))) Sevgiler benden de...

   Sil
 7. çok ama çok şanslısın sosyo :) Bende istediğim bölümü okudum ,idealist biriyim lanet.Ama ülke şartları buna izin vermedi ki.Senin başarmana çok ama çok sevindim. Hep başar madem.Ne yaptığını merak ettim ama ...biraz blogunu kurcalayayım bulurum belki ama yazmadıysan ne yaptığını soru sordum sayar mısın ;)
  Şu anda ne yapıyorsun?

  YanıtlaSil